Women's World Cup Schedule 2019

Team USA and the world's best take the field

FIFA's 2019 Women's World Cup began June 7 and ends July 7. And yes, the United States (USWNT) made the cut, along with world's best national soccer teams. The match schedule is out (see below), the teams are ready, and FOX Sports will be airing most of the games during the tournament. The majority of which are taking play at regular times — 9 am, 12 pm and 3 pm ET — during the global event.

 

Host cities for this world-wide soccer tournament are Grenoble, Le Havre, Lyon, Montpellier, Nice, Paris, Reims, Rennes, and Valenciennes. The opening "football" match will take place at Parc des Princes in Paris on June 7, with the Final hosted at the Stade de Lyon in Lyon on Sunday, July 7.

 

2019 Women's World Cup Schedule

 

Friday, June 7 at 3 pm ET
GROUP A in Parc Des Princes, Paris
France vs. South Korea

Winner: France, 4-0


Saturday, June 8 at 9 am ET
GROUP B in Roazhon Park, Rennes
Germany vs. China

Winner: Germany, 1-0

 

Saturday, June 8 at 12 pm ET
GROUP B in Stade Oceane, Le Havre
Spain vs. South Africa

Winner: Spain, 3-1

 

Saturday, June 8 at 3 pm ET
GROUP A in Stade Auguste Delaune, Reims
Norway vs. Nigeria

Winner: Norway, 3-0


Sunday, June 9 at 7 am ET
GROUP C in Stade Du Hainaut, Valenciennes
Australia vs. Italy

Winner: Italy, 2-1

 

Sunday, June 9 at 9:30 am ET
GROUP C in Stade des Alpes, Grenoble
Brazil vs. Jamaica

Winner: Brazil, 3-0

 

Sunday, June 9 at 12 pm ET
GROUP D in Allianz Riviera, Nice
England vs. Scotland

Winner: England, 2-1


Monday, June 10 at 12 pm ET
GROUP D in Parc Des Princes, Paris
Argentina vs. Japan

Result: Draw, 0-0

 

Monday, June 10 at 3 pm ET
GROUP E in Stade de la Mosson, Montpellier
Canada vs. Cameroon

Winner: Canada, 1-0

 

Tuesday, June 11 at 9 am ET
GROUP E in Stade Oceane, Le Havre

New Zealand vs. Netherlands
Winner: Netherlands, 1-0


Tuesday, June 11 at 12 pm ET
GROUP F in Roazhon Park, Rennes

Chile vs. Sweden
Winner: Sweden, 2-0

 

Tuesday, June 11 at 3 pm ET
GROUP F in Stade Auguste Delaune, Reims
Winner: United States, 13-0


Wednesday, June 12 at 9 am ET
GROUP A in Stade des Alpes, Grenoble
Nigeria vs. South Korea

Winner: Nigeria, 2-0


Wednesday, June 12 at 12 pm ET
GROUP B in Stade Du Hainaut, Valenciennes
Germany vs. Spain

Winner: Germany, 1-0


Wednesday, June 12 at 3 pm ET
GROUP A in Allianz Riviera, Nice
France vs. Norway

Winner: France, 2-1


Thursday, June 13 at 12 pm ET
GROUP C in Stade de la Mosson, Montpellier
Australia vs. Brazil

Winner: Australia, 3-2

 

Thursday, June 13 at 3 pm ET
GROUP B in Parc Des Princes, Paris
South Africa vs. China

Winner: China, 1-0


Friday, June 14 at 9 am ET
GROUP D in Roazhon Park, Rennes
Japan vs. Scotland

Winner: Japan, 2-1

 

Friday, June 14 at 12 pm ET
GROUP C in Stade Auguste Delaune, Reims
Jamaica vs. Italy

Winner: Italy, 5-0

 

Friday, June 14 at 3 pm ET
GROUP D in Stade Oceane, Le Havre
England vs. Argentina

Winner: England, 1-0

 

Saturday, June 15 at 9 am ET
GROUP E in Stade Du Hainaut, Valenciennes
Netherlands vs. Cameroon

Winner: Netherlands, 3-1

 

Saturday, June 15 at 3 pm ET
GROUP E in Stade des Alpes, Grenoble
Canada vs. New Zealand

Winner: Canada, 2-0


Sunday, June 15 at 9 am ET
GROUP F in Allianz Riviera, Nice
Sweden vs. Thailand

Winner: Sweden, 5-1

 

Sunday, June 15 at 12 pm ET
GROUP F in Parc Des Princes, Paris
United States vs. Chile

Winner: United States, 3-0

 

Monday, June 17 at 12 pm ET
GROUP B in Stade Oceane, Le Havre
China vs. Spain

Winner: Draw, 0-0

 

Monday, June 17 at 12 pm ET
GROUP B in Stade de la Mosson, Montpellier
South Africa vs. Germany

Winner: Germany, 4-0

 

Monday, June 17 at 3 pm ET
GROUP A in Stade Auguste Delaune, Reims
South Korea vs. Norway

Winner: Norway, 2-1

 

Monday, June 17 at 3 pm ET
GROUP A in Roazhon Park, Rennes
Nigeria vs. France

Winner: France, 1-0


Tuesday, June 18 at 3 pm ET
GROUP C in Stade Du Hainaut, Valenciennes
Italy vs. Brazil

Winner: Brazil, 1-0


Tuesday, June 18 at 3 pm ET
GROUP C in Stade des Alpes, Grenoble
Jamaica vs. Australia

Winner: Australia, 4-1

 

Wednesday, June 19 at 3 pm ET
GROUP D in Allianz Riviera, Nice
Japan vs. England

Winner: England, 2-0

 

Wednesday, June 19 at 3 pm ET
GROUP D in Parc Des Princes, Paris
Scotland vs. Argentina

Winner: Draw, 3-3


Thursday, June 20 at 12 pm ET
GROUP E in Stade Auguste Delaune, Reims
Netherlands vs. Canada

Winner: Netherlands, 2-1

 

Thursday, June 20 at 12 pm ET
GROUP E in Stade de la Mosson, Montpellier
Cameroon vs. New Zealand

Winner: Cameroon, 2-1


Thursday, June 20 at 3 pm ET
GROUP F in Stade Oceane, Le Havre
Sweden vs. United States

Winner: United States, 2-0


Thursday, June 20 at 3 pm ET
GROUP F in Roazhon Park, Rennes
Thailand vs. Chile

Winner: Chile, 2-0

 

2019 Women's World Cup Groups

 

ROUND OF 16 (Knockout stage)


Saturday, June 22 at 11:30 am ET
In Stade des Alpes, Grenoble

Germany vs. Nigeria

Winner: Germany, 3-0

 

Saturday, June 22 at 3 pm ET
In Stade de Nice, Nice

Norway vs. Australia

Winner: Norway, 1-1 (advances 4-1 on penalties)

 

Sunday, June 23 at 11:30 am ET
In Stade Du Hainaut, Valenciennes

England vs. Cameroon

Winner: England, 3-0

 

Sunday, June 23 at 3 pm ET
In Stade Oceane, Le Havre

France vs. Brazil

Winner: France, 2-1 (extra time)

 

Monday, June 24 at 12 pm ET
In Stade Auguste Delaune, Reims

United States vs. Spain

Winner: United States, 2-1

 

Monday, June 24 at 3 pm ET
In Parc Des Princes, Paris

Sweden vs. Canada

Winner: Sweden, 1-0

 

Tuesday, June 25 at 12 pm ET
In Stade de la Mosson, Montpellier

Italy vs. China

Winner: Italy, 2-0

 

Tuesday, June 25 at 3 pm ET
In Roazhon Park, Rennes

Netherlands vs. Japan

Winner: Netherlands, 2-1

 

Thursday, June 27 at 3 pm ET
In Stade Oceane, Le Havre

Norway vs. England

Winner: England, 3-0

 

Friday, June 28 at 3 pm ET
In Parc Des Princes, Paris

France vs. United States

Winner: United States, 2-1

 

Saturday, June 29 at 9 am ET
In Stade Du Hainaut, Valenciennes

Italy vs. Netherlands

Winner: Netherlands, 2-0

 

Saturday, June 29 at 12:30 pm ET
In Roazhon Park, Rennes

Germany vs. Sweden

Winner: Sweden, 2-1

 

SEMI-FINALS


Tuesday, July 2 at 3 pm ET
In Stade de Lyon, Lyon

England vs. United States

Winner: United States, 2-1

 

Wednesday, July 3 at 3 pm ET
In Stade de Lyon, Lyon

Netherlands vs. Sweden

Winner: Netherlands 1, Sweden 0 (extra time)

 

THIRD PLACE PLAY-OFF


Saturday, July 6 at 11 am ET
In Stade de Nice, Nice

England vs. Sweden

 

FINAL


Sunday, July 7 at 11 am ET
In Stade de Lyon, Lyon

United States vs. Netherlands

 

Include in Acu Data Feed: 
Exclude from Acu-data Feed

More Stories: